czwartek, 30 kwietnia 2009
Kwiatowe pudełeczka

To jedno z moich ulubionych pudełek, choć już zmieniło właściciela. Ten wzór słoneczników bardzo mi się podoba. Boki i spód  bejcowałam na palisander, brzegi wieka malowałam na metaliczny brąz. Wokół motywu cieniowałam i dokleiłam motylka.

szkatułka na biżuterię

szkatułka na biżuterię

A wewnątrz pomalowałam na żółto, przetarłam na beżowo i na tym umieściłam przy pomocy szablonu nieco ciemniejszy wzór. No i jeszcze jeden motyl:-)

szkatułka na biżuterię

Następne to dość duże pudełko z pokrywką. Takie bardzo romantyczne. Na zewnątrz bladożółte (na pierwszym zdjęciu wyszło za ciemne, a na drugim za blade), podstawa i wnętrze różowo-bordowe. Odpowiednie na biżuterię lub np. waciki kosmetyczne.

szkatułka na biżuterię

szkatułka na biżuterię

 

A trzecie ozdobiłam na dwóch sąsiednich ściankach tulipanami. To jedna z moich pierwszych prac. Tło jest wykonane spękaniami Cracle Classic Stamperii - kremowo na bordowym, potem lekko przetarte rozwodnioną bordową farbą. Podstawa i wnętrze bordowe. Na zewnątrz lakierowane na mat, wewnątrz na połysk. Teoretycznie to pudełko do długopisów, ale wydaje mi się, że ładniej będzie wyglądać na toaletce z pędzlami do makijażu i kredkami. Zresztą komuś już się spodobało:-))) i sama jestem ciekawa, do czego go używa.

 

Różana serweta

Krzyżykami wyhaftowałam kiedyś prostokątną serwetę na ławę. Robota trwała całe 5 lat, a serwety od dawna w ogóle nie używam. To dość gruby len, nie zawsze o równym splocie, ale wydaje mi się, że nie zniekształciło to specjalnie wzoru. Wszystkie motywy (10) są takie same. Z daleka róże wyglądają jak nadrukowane.

środa, 29 kwietnia 2009
Prowansalska herbaciarka

Niedawno zrobiłam dużą herbaciarkę. Ma 6 przegródek. Bardzo mi się podobał obrazek i od dawna zastanawiałam się, gdzie go wykorzystać. Kojarzy mi się z Prowansją, ale jak już pisałam, jeszcze tam nie byłam, więc mogę się mylić. Może to Włochy? W każdym razie gdzieś na południu:-).

Pomalowałam na niebiesko, przykleiłam obrazek i...wydawało mi się jakoś pusto. Znalazłam niebieskie małe kwiatki i zaczęłam po trochu doklejać do obrazka. Tak doklejałam i doklejałam aż miejsce się skończyło. No i wtedy stwierdziłam, że chyba przegięłam. Ale cóż, poszło.

ręcznie zdobiona herbaciarka decoupage

 

Dół malowałam niebieską bejcą, bardzo lubię ten kolor. Wokół wieczka przykleiłam paski w kratkę wycięte z serwetki.

W środku też malowałam na niebiesko, a poprzeczki bejcowałam. Na klapce wydarty motyw z serwetki (to już na pewno Prowansja). Wierzch klapki lakierowałam na połysk, a całą resztę na półpołysk.

ręcznie zdobiona herbaciarka decoupage

Niebieskie poduszki

Uwielbiam poduszki. Zupełnie inaczej niż Pan Mąż, który zanim usiądzie, musi pozrzucać wszelkie poduchy. Na jego sofie (bo mamy dwie) nie ma prawa leżeć żadna:-(. A tak bym jeszcze parę zrobiła! No to leżą w nadmiarze na mojej i na fotelu. Dwie z nich zrobiłam szydełkiem. W planach było więcej, ale patrz wyżej:-(. Jedną zrobiłam z Moniki, a drugą z jakichś podobnych włoskich nici, trochę grubszych. Chodziło o zbliżony kolor. Moniką robiłam trochę cieńszym szydełkiem, żeby wachlarzyki nie wyszły zbyt duże, przez co ta poduszka jest nieco sztywna, zwłaszcza po praniu. Ale generalnie Moniką robi się bardzo przyjemnie.

Na zdjęciu ta pierwsza poduszka wyszła zbyt jaskrawa, naprawdę mają dość zbliżony kolor. Jaśki, które są wewnątrz, obszyłam granatowym płótnem, żeby między oczkami nie prześwitywało nic przypadkowego, a jednocześnie trochę przyciemniło całość.

Kurs koronki makramowej

Ponieważ moją serwetkę robiłam dawno i do głowy mi nie przyszło, żeby uwiecznić etapy jej powstawania, wykorzystam kilka zdjęć z kursu w ANNIE nr 11/99.

Potrzebne będą ciasno plecione nici do szydełkowania (np. Liana, Monika lub kordonek 30 tex x 6 Ariadny). Snehurka i zwykły kordonek się nie nadają. Szydełko powinno być nieco cieńsze niż zwykle (1 lub 1,25). Jako podłoże potrzebne będzie jasne grubsze płótno lub surówka. Po skończeniu pracy właściwie do wyrzucenia (chyba żeby jeszcze raz wykorzystać wzór), więc można użyć jakiś niepotrzebny kawałek płótna, np. stare prześcieradło. Kawałek musi być większy o co najmniej 5 cm z każdej strony od gotowej serwety. Na materiale kopiujemy wzór i podklejamy go z drugiej strony średnio sztywną flizeliną. Całość włożyć między dwie warstwy przezroczystej folii (ja używałam tej spożywczej), spiąć szpilkami i przeszyć wzdłuż i wszerz. Potem można to podłoże wykorzystać do naciągania koronki po praniu, ale wykonana z grubszych nici jest na tyle sztywna, że zachowuje kształt. Potrzebne będą jeszcze zwykłe nici w kontrastowym kolorze, cienka igła, a potem igła hafciarska z większym uszkiem i tępą końcówką do łączników i wypełnień.

Jak widać, początek już może odstraszyć, a dalej będzie już tylko gorzej:-)))

Jeśli mamy już przygotowane podłoże, można zacząć robić szydełkowe sznureczki. Są dwa rodzaje: wąskie i szerokie. Zwykle używa się wąskich lub w niektórych modelach obu.

Gotowy wąski sznureczek wygląda tak:

Robimy go następująco: Wg rys a1 rozpocząć dwoma oczkami łańcuszka. W pierwsze o. łańc. wkłuć jedno o. ścisłe, a następnie na drugie o. ścisłe ująć od strony prawej do lewej przednie człony drugiego i pierwszego o. łańc. (strzałki na rys.a1) i przekręcić robótkę do tyłu. *Teraz przeciągnąć najpierw pętelkę na drugie o. ścisłe i przerobić o. jak zwykle, rys.a2. Ująć obydwa człony o. wskazane strzałkami na rys.a2, ponownie przekręcić robótkę do tyłu*. Powtarzać od * do *, rys.a3 do a5. Teraz już powinno pójść łatwiej. Może opis jest trochę skomplikowany, najlepiej patrzeć na obrazki i sprawdzać, czy to samo wychodzi.

Sznureczek można wykonywać osobno na każdy fragment robótki (zwykle na wzorze podają, ile cm sznureczka potrzeba na dany element) lub zrobić kilka metrów, odcinać, ile potrzeba i zabezpieczać końce. Ja robiłam po kawałku.

Szerokie sznureczki robi się tak samo, lecz po każdym o. ścisłym dołącza się po dwa o. łańc.

Kiedy mamy już podłoże i sznureczki, można zabrać się za szycie. Sznureczki fastrygujemy bezpośrednio na podłożu nićmi w kontrastowym kolorze krótkimi ukośnymi ściegami. Igłę należy wkłuć pionowo w środek sznureczka od dołu do góry i potem na przemian wkłuwać ukośnie w prawo i w lewo od góry do dołu. W żadnym wypadku nie wolno przekłuwać igłą bocznych oczek sznureczka.

W miejscach styku sznureczki połączyć ze sobą krótkimi ściegami okrętkowymi nićmi do szydełkowania (tymi, z których był sznureczek) - jak na rys. d1.

Teraz czas na łączniki owijane. Wykonujemy je podobnie jak w hafcie richelieu: napinamy 3 nitki i wracając ciasno je owijamy (nie ściegiem dzierganym) - rys.e.

Potem wypełnienia koronkowe. To już trochę zależy od naszej fantazji. Nitki napinamy zahaczając je o oczka sznureczka. Nie wolno ujmować podłoża, wszystko robimy "w powietrzu". Przykład wykonania płatków kwiatka - rys.g, g1 i g2.

Podstawowym ściegiem do wypełnień jest ścieg pętelkowy (rys.i). W zależności od gęstości ściegu możemy osiągnąć różne efekty. Na zdjęciu dwa przykładowe (rys.i1 i i2):

Listki ładnie wyglądają ozdobione drabinką. Należy ujmować nitką na przemian przy lewym i prawym brzegu listka po 1 oczku sznureczka - na prostą drabinkę każde oczko, na ukośną co drugie. Potem wyhaftować wokół pierwszej i drugiej poprzeczki 2 ściegi pętelkowe od środka od prawej do lewej, a następnie 2 ściegi pętelkowe wokół drugiej i trzeciej poprzeczki od lewej do prawej. Dalej haftować tak samo, za każdym razem wspinając się o jedną poprzeczkę drabinki. W opisie to może skomplikowane, dlatego najlepiej spojrzeć na zdjęcia:

Kiedy już mamy wszystkie łączniki i wypełnienia gotowe, oddzielamy koronkę od podłoża przecinając i wypruwając kontrastową nitkę. Kilka miesięcy pracy i gotowe:-)))

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Zakładki:
Jeśli podobają Ci się moje prace i chciałabyś mieć podobną, napisz do mnie
Kontakt
Moja galeria
Moje albumy
Odwiedzam
Wszystkie przedstawione modele są mojego autorstwa i nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i nie zgadzam się na kopiowanie i umieszczanie ich na innych stronach bez mojej zgody.


Tu kupisz moje prace:

rękodzieło i handmade - ArtMadam

    free counters

    statystyka
    Toplista Decoupage

    HAND MADE - Rękodzieło